A félévenként közölt játékosrangsoroknak 2003 óta hosszú-hosszú éveken át komoly hagyománya volt lapunk, a Sportszelet közép-magyarországi regionális sportlap nyomtatott kiadásának hasábjain. Az elmúlt években online platformunkon (facebook.com/sportszelet.online/) közöltük hasonló összeállításainkat, így ezt a hagyományunkat idén is folytatva elkészítettük a Pest vármegyei I. és II. osztályú játékosrangsorunkat a 2023/2024-es évadra vonatkozóan. Elsőként a Pest vármegyei II. osztály, Déli csoport futballistáinak teljesítményét vizsgáltuk meg tüzetesebben. A rend és a történeti hűség kedvéért jegyezzük csak meg, hogy a labdarúgók osztályzatait a hétvégi fordulókat követően saját edzőik adják.
Ezúttal is csak azok a futballisták kerülhettek be a végleges rangsorba, akik csapatuknak a vizsgált időszakra eső bajnoki találkozóinak legalább a felén, azaz minimum 15 találkozón értékelhető teljesítményt nyújtottak, és akiknek mérkőzésenként nem kevesebb, mint 30 percet kellett a pályán eltölteniük az adott fordulóbeli összecsapásukon ahhoz, hogy osztályzatot kapjanak. Itt szeretnénk megemlíteni, hogy a Tápióság és a Törökbálint együttesének csak 29 mérkőzése volt a szezon folyamán, ugyanis utóbbi lemondta a tápiósági találkozót. Fontos megjegyezni, hogy a „nullás” osztályzatok nem számítanak bele az értékelhető mérkőzésszámba, azok tehát nem rontják az átlagot, ugyanakkor beleszámítanak a „valamennyi pályára lépés” közé.
Ahogyan az lenni szokott, most is készültünk néhány statisztikai adattal a Pest vármegyei II. osztály, Déli csoportjának 2023/2024-es évad játékosrangsorának számtengeréből – a teljesség igénye nélkül. Lássuk!
– Összesen 477 labdarúgó lépett pályára a mögöttünk hagyott szezonban, közülük pedig 192 játékos szerepelhet a játékosrangsorban, ugyanis ők feleltek meg annak a kritériumnak, hogy legalább 15 értékelhető összecsapást tudjanak felmutatni;
– A legtöbb játékost felvonultató együttes – talán nem meglepő módon – a Dunaharaszti „tarcsi”, akik egy év alatt 51 labdarúgónak biztosították a lehetőséget, hogy a II. osztály küzdelmeiben kipróbálhassák magukat. E szempontból a csoport másik „véglete” a Dunaharasztival azonos pontot gyűjtő Ócsa, amelynél Kövér István vezetőedző kezei alatt mindössze 23-an léptek pályára a bajnokságban;
– Pontosan 970 gól – köztük 11 öngól – született a lejátszott csörtéken, ez 4,06-os gólátlagot jelent meccsenként. Külön érdekesség, hogy minden minutumban betaláltak a játékosok, legtöbbször – 20-szor – pedig a hajrában, a 80. percben zörgették meg ellenfelük hálóját a labdarúgók;
– Nem mehetünk el szó nélkül a büntetőlapok mellett sem: 1.146-szor mutattak fel a játékvezetők színes lapokat, melynek a megoszlása 1060 sárga és 86 darab piros. Hiába a számtalan figyelmeztetés, az 5. percben egyetlen kártya sem lett kiosztva a játékvezetők részéről. A képzeletbeli fair play-lista élén az Aranyszarvas áll, ugyanis ők gyűjtötték be a legkevesebb színes lapot, számszerileg 52-t (46 sárga, 6 piros). E lista végén pedig az Üllő helyezkedik el, amely 95 kártyát „szerzett” (86 sárga és 9 piros). Amennyiben nem csapatszinten, hanem játékosokra levetítve nézzük ezen statisztikákat, akkor a legtöbb sárga lapot a bajnok Diósdból Pásztor Dániel, a kieső Üllőből pedig Simtchatcha Simtchatcha szerezte (12). A piros lapok tekintetében már nincs holtverseny, ott a tápiószecsői Majzik Balázs „magabiztosan” őrizte meg az őszi elsőségét és összesen négyszer kellett a hármas sípszót megelőzően elhagynia a játékteret… (háromszor ősszel, egyszer tavasszal);
– A mögöttünk hagyott idényben pályára lépő 477 játékos az elsődleges csapatrészek alapján a következőképpen oszlik meg: 45 kapus, 152 védő, 182 középpályás és 98 támadó.
A négy fő csapatrészben (kapus-, védő-, középpályás- és támadóposzton) az edzők osztályzatai alapján legjobb teljesítményt nyújtó focistákat kicsit tüzetesebben is megvizsgáltuk, íme az eredmény:
1.) Kapusrangsor
Akárcsak ősszel, a szezon végén ismét Gerstenbrein Gábor gyűjtötte be a legjobb kapusnak járó díjat. A 44 esztendős portás 27 találkozón védett újhartyáni színekben, ahol már hatodik éve számíthat a rutinjára Surman István vezetőedző. Az összesített rangsorban az őszhöz képest két riválist is meg tudott előzni, így az előkelő 14. helyen zárt a tavaszi védéseinek köszönhetően. Második helyre a bajnok Diósd első számú cerberusa, Sebestyén István ért oda, aki 24-szer volt kezdő a bajnokságban. Bravúrjai jóvoltából a tavalyi ezüstérem mellé az aranyat is be tudták gyűjteni Polákovics Attila fiai. A képzeletbeli dobogó legalsó fokára az újonc Abony hálóőre fért fel, amelynél Szabó Milán védései is kellettek ahhoz, hogy a következő szezont is a II. osztályban kezdje meg Némedi Tivadar legénysége.
2.) Védőrangsor
Ahogy a kapusoknál, úgy itt is győzött a rutin a fiatalos lendület felett. Páles Tamás a maga 42 évével is csupán a sérülése miatt hagyott ki négy találkozót, egyébként alapembere volt a bajnokságot nyerő Diósdnak. Belső védő létére nyolc gólig jutott, ráadásul a találatai hat pontot hoztak a klubnak. Második helyre csapattársa, Hankó Kristóf futott be, aki nem hagyott ki egyetlen találkozót sem a 2023/2024-es évadban. Ezt rajta kívül három futballista mondhatja el magáról (Huszár Viktor az Ócsából, Petrovics Ákos a Százhalombattából és klubtársa, Zana Dániel.) A harmadik helyre az Újhartyán jobb bekkje, Delea Zsombor ért oda. A 23 esztendős futballista kilenc góllal karrierje legeredményesebb szezonját zárta. Volt kiktől ellesni a góllövés fortélyait, ugyanis két korábbi válogatott gólkirály, Böde Dániel és Hahn János is a csapattársa volt Pakson.
3.) Középpályásrangsor
Az összesített- és a középpályásrangsor első helyezettje, a Diósd labdarúgója, Németh Kristóf lett, aki a bajnoki aranyérem mellé így egyéni sikert is elkönyvelhetett. A szezon elején tért haza a Kelenből Diósdra – és milyen jól sült el ez a váltás, hiszen felnőtt karrierje első bajnoki címét ünnepelhette a nevelőegyesületével. Szintén diósdi kötődésű futballista lett a második helyezett, az elnyűhetetlen Pásztor Dániel 38 évesen is kihagyhatatlan a kezdőcsapatból. Legfeljebb csak akkor, ha az eltiltását tölti, ami kétszer is előfordult vele, tekintettel arra, hogy 12 sárga lapot gyűjtött be a mögöttünk hagyott szezonban. Ezzel a tavalyi „rekordját” csak beállítani tudta, megdönteni nem. A harmadik pozíciót – akárcsak télen – ismét Kiss Gábor tölti be, aki az Újhartyán színeiben az őszi hat gól mellé tavasszal tízet tudott hozzátenni, így 16 góllal segítette együttesét a bajnoki ötödik hely elérésében.
4.) Támadórangsor
A bajnokság gólkirálya, az elmúlt télen a Pest Vármegyei Amatőrválogatottban is bemutatkozó Tóth Henrik végzett a támadórangsor élén. Az Újhartyán centere egészen elképesztő őszt produkált, 23-szor vette be az ellenfelek kapuit a szezon első felében, majd a tavaszi idényben kicsit visszaesett a teljesítménye, ugyanis csak ötször volt eredményes, igaz, sérülés és eltiltás is hátráltatta, így végül nyolc találkozón hozta össze ezeket a gólokat. Minimális előnnyel gyűjtötte be az újabb gólkirályi címét, így az Északi után már a Déli csoportban is markánsan letette a névjegyét. Tóth Henrik mögött Zana Dániel, a bajnok Diósd támadója végzett, aki 21 találatával házi gólkirály, valamint a hatodik legeredményesebb labdarúgó lett a bajnokságban. A harmadik helyet Laczkó Milán, az Aranyszarvas gólvágója érdemelte ki, aki sérülése miatt ezúttal 17-szer lépett pályára a szezon folyamán, de így is káprázatos egyéni teljesítménnyel zárta a tavaszt; 23 találattal a pontvadászat „bronzcipőjét” is kiérdemelte. A többszörös NB III-as bajnok labdarúgónak csapatszinten ezúttal nem jött össze az elsőség, tudniillik a tápiószentmártoni alakulat két ponttal lecsúszott a végső diadalról.
Az edzők sárga és piros lapjai
Vessünk egy apró pillantást a tréneri statisztikákra is, kiváltképp a büntetőlapokra.
A 16 (játékos-)edző közül mindössze egyetlen tréner volt, akit nem figyelmeztettek színes lapokkal a játékvezetők, ez pedig az Alsónémedi mestere, Benkovics Attila. Az 55 éves szakember nyugalma ragadós, hiszen gárdája az előző évhez képest 15-tel kevesebb figyelmeztetésben részesült – már ami a kártyákat illeti. A másik véglet az Újhartyánt vezető Surman István, aki hat sárga lap mellett egy piros cédulát is elkönyvelhetett „gyűjteményében”.
Összesítve: ha a technikai zónában felmutatott színes lapokat vesszük alapul, akkor összesen 44 sárga és 7 piros kártyát „szereztek” a II. osztály, Déli csoportjának vezetőedzői az őszi és tavaszi idény folyamán.
A forduló válogatottjainak érdekesebb statisztikai adatai
A szezon folyamán 164 labdarúgó neve szerepelt a fordulók válogatottjainak összesen 330 „posztján”. A legtöbb futballistát az ezüstérmes Aranyszarvas adta, szám szerint 16-an kerültek be Fülöp Lajos gárdájából. A második helyezettnél holtverseny alakult ki, a Ráckeve és a Százhalombatta is 15-15 játékossal képviseltette magát a legjobbak között. A hétvégi „álom 11-ben” leggyakrabban Tóth Henrik nevével találkozhattunk, aki kilenc (!) alkalommal is kivívta ezt az elismerést. Mögötte Kolozsi Dániel, a Tápióság támadó középpályása hét alkalommal érte el ezt az eredményt. Végezetül a Ráckeve fiatal titánja, Mucsi Zsombor hat alkalommal verekedte be magát a „kiemeltek” közé. Fantasztikus tavaszt produkált, mindössze egy találattal maradt le a gólkirályi címről és egyesületi szinten a dobogó legalsó fokára repítette a Podruzsik József által vezetett társaságot. Érdekesség, hogy minden fordulóban volt legalább egy újonc a válogatottban és – ez már az őszi idény végére kiderült – minden klub képviseltette magát minimum egy „spílerrel”.