– A Dunakanyar-Szentendrét leginkább utánpótlásnevelő egyesületként ismerik, de mostanra a felnőtt csapata is feltört a II. osztály, Északi csoportjában, amit 11 fordulót követően öt pont előnnyel vezet a Pécel előtt. Cél a bajnoki cím és a feljutás?
– Korábban is működött a városban felnőtt csapat, méghozzá a Szentendre VSE égisze alatt, amit, való igaz, néhány éve már valóban Dunakanyar Sportegyesület néven ismerhetnek. A keretet alkotó játékosok szinte kivétel nélkül a Dunakanyarban nevelkedtek. A fő cél továbbra is az, hogy az ifistáink hétről hétre ne csak a kiemelt regionális U19-es pontvadászatban, hanem a felnőtteknél is szórakoztató és domináns játékot nyújtsanak, kiegészítve az Andrási Zoltán vezetőedző által irányított, évek óta együtt focizó „idősebbekkel”. A szezont megelőzően az első három helyezés valamelyikének az elérése volt a kitűzött cél, jelenleg ennek megfelelően áll a gárda a tabellán. Izgatottan várjuk a folytatást…
– Ön amellett, hogy az I. osztályban szereplő Perbál felnőttcsapatánk a vezetőedzője, Szentendrén nyár óta az elnöki pozíció és emellett a szakmai munka felelős irányítója is egyben. Mikor került a Dunakanyarhoz és hogyan egyeztethető össze a kétféle feladat?
– 2020 márciusában, azaz lassan már öt éve kezdtem el egyszerre mindkét helyen, párhuzamosan dolgozni. Ameddig „csak” szakmai vezető voltam Szentendrén, addig a perbáli ténykedésemmel „kifeszítve”, de mégiscsak összeegyeztethető volt. Az, hogy párhuzamosan tudtam az utánpótlásban és a felnőtteknél is dolgozni, véleményem szerint a kluboknak és nekem is kölcsönösen építő jellegű tudott lenni. Nyár óta annyiban már más a helyzet, hogy a Dunakanyar Sportegyesület elnöki szerepkörét is betöltöm, így Perbálon az ezt követő szezonban már át kell adnom a helyemet egy olyan kollégának, aki maximálisan, teljes figyelmével tud a csapatra koncentrálni. Korábban is jellemző volt, de az idei szezonban különösen sokat számít, hogy Kovács Attila segíti a munkámat Perbálon.
– Ha jól tudom, jelenleg egy pályarekonstrukció kellős közepében vannak. Ennek befejezése mikorra várható?
– Nem titkolt célunk Szentendrén az infrastruktúra fejlesztése, ebben jelenleg több területen is előre kell lépnünk. Az új öltözőszekrények, az otthonos klubszoba és az egyéb beltéri korszerűsítések megtörténtek, de az igazán jelentős lépés a plusz műfüves edzőfelület és később egy nagy műfüves pálya kialakítása lesz a mostani füves játéktér helyén. Előbbi, reményeink szerint, ősszel elkezdődik, tehermentesítve ezzel a maximumra járatott edzőfelületeinket. Utóbbira pedig azért van szükség, mert a szerencsétlen elhelyezkedéséből adódóan a téli-tavaszi időszakban nagyon hosszú ideig nem tudjuk rendeltetésszerűen használni a füves pályánkat.
– Rövid-, közép- és hosszútávon milyen fejlesztések esedékesek, mire van módjuk és mit szeretnének/tudnak még megvalósítani?
– Mint említettem, rövid távon a beltéri korszerűsítés már zajlik, illetve lezajlott, a Kőzúzó utcai sporttelep edzőfelületeinek kiépítése pedig szintén hamarosan elkezdődik. Közép-hosszú távon az izbégi városrészben található sporttelep fejlesztése is kiemelt jelentőségű és fontosságú projekt lesz számunkra.
– Kiemelt feladatokat ellátó körzetközpontként mit jelent a napi munkában az, hogy egyfajta térségi utánpótláscentrumként működnek?
– Elsősorban a körzetünkhöz tartozó „grassroots” egyesületekkel való együttműködés, a Bozsik Egyesületi és Intézményi Program koordinálása, a szakmai előadások szervezése, a kiemelkedő játékosok további képzése és felfelé áramoltatásának biztosítása a feladatunk. Az elmúlt évek vegyes tapasztalatai után jelenleg jól szervezett együttműködés alakult ki az alánk tartozó egyesületekkel, melyet operatív vezetőnk, Szijj Krisztián, egyben partneregyesületünk, a Tahitótfalui Sportegyesület elnöke menedzsel. Jelenleg több mint 300 aktív labdarúgónk van, emellett a sikeres audit azt is lehetővé teszi, hogy nemcsak a megszokott regionális körzetközponti tornákon szerepelhetünk, hanem az U9-es, az U10-es és az U11-es korosztályokban tehetségközpontokkal és akadémiákkal is játszhatunk. Ezzel párhuzamosan az Újpest FC-vel is egyre szorosabb az együttműködésünk, többek között a már említett felfelé áramoltatás megvalósítása miatt is. Az akadémiák szintjén pedig a Ferencvárossal van partneri kapcsolatunk, ahova szintén feljebb tudnak lépni a kiemelt tehetségeink, emellett tornákra, továbbképzésekre is járhatunk a Fradihoz.
– Hány edzőt foglalkoztat jelenleg a Dunakanyar-Szentendre Sportegyesület?
– Az egyesületünk jelenleg 17 stábtagból áll. Ez a létszám magában foglalja egyrészt a korosztályos vezető- és asszisztens edzőket, másrészt a gazdasági, operatív, adminisztrációs és gondnoki területen dolgozó munkavállalókat is. A napokban pedig egy sportmasszőr kolléga, Gaszt Viktória is csatlakozott és tért vissza az egyesülethez, aki játékosok rehabilitációját és regenerációját segíti majd a jövőben.
– Van valamiféle klubmodell, avagy minta az egyesület számára, amit szívesen követnek?
– Hisszük, hogy a labdarúgás alulról építkezik, tehát a tömegbázis kialakítása az első lépés, amihez a játék megszerettetése a legfontosabb. Az edző készül, tervez, gyakorlatokat és sporteszközöket alkalmaz, de az elsődleges cél az, hogy a gyerekek JÁTSSZANAK! Ha elérjük, hogy szeretik a focit és egészséges, mozgásban gazdag életmód felé tudjuk őket terelni, akkor jön a következő lépés: a kiemelkedő labdarúgóknak még több ingert, még több versenyzési lehetőséget adni. Fel kell készítenünk a játékosainkat az országos szintű bajnokságokra, a legkiemelkedőbbeket pedig arra is, hogy a megfelelő pillanatban szintet tudjanak lépni. Ez a bizonyos szintlépési lehetőség a már említett két fő partnerünknél, az Újpestnél és a Ferencvárosnál lehetséges úgy, hogy a tehetségeink beillesztése egy új közegbe gördülékeny lehessen. Ez egy hosszú és rengeteg kommunikációval járó folyamat, hogy a játékosnak minden támogatást megadhassunk. Szakmai koncepciónkat egy kézikönyvbe foglaltuk, amely a honlapunkon is elérhető. A könyv tartalmát edzői értekezleteken, továbbképzéseken vitatjuk meg és ezt ültetjük át a gyakorlatba az edzéseken és a meccseken is fiatal sportolóink képzése érdekében.
A Dunakanyar Sportegyesület szakmai kézikönyve az alábbi linkre kattintva érhető el a klub honlapján:
https://www.dunakanyarse.hu/szakmai-koncepcio/
Címlapfotó: Szentendrén nagy hangsúlyt kap az utánpótlásnevelés (forrás: Somogyi Tibor)