Ma Villő névnapja van
Sportszelet jelenlegi logója.
Kirschner Kamilla (elöl) hat góllal járul hozzá az Astra bajnoki címéhez

Turtóczki Sándor irányításával egy év után került vissza a női élvonalba az Astra

Az előző, azaz a 2024/2025-ös bajnoki év végén búcsúzni kényszerült a Simple Női Liga mezőnyétől az Astra HFC együttese, amelynek nem önkéntes „száműzetése” mindössze egyetlen szezonra korlátozódott, ugyanis a május elején véget ért 20125/2026-os szezonban öt pont előnnyel az élen végzett az NB II, Keleti csoportjában, így ősztől ismét a legjobbak között szerepelhet. A bajnoki címet a legendás Turtóczki Sándor irányításával szerezték meg, aki a női szakág egyik legsikeresebb edzőjének számít, korábban az MTK-val négyszer is magyar bajnok lett. A 69 éves tréner futballistaként is eljutott az élvonalig, legtöbb mérkőzését az MTK VM-ben játszotta, szerepelt kéke-fehérek 1986/1987-es szezonban bajnokságot nyert csapatában, emellett megfordult a BVSC-ben, Nyíregyházán, Debrecenben és Vácott is. A bajnoki aranyéremmel végződött szezonra a múltidézés mellett az örökifjú vezetőedző segítségével tekintettünk vissza.

– Immár három évtizede edzősködik, azt megelőzően hogyan alakult a játékospályafutása?
– Tornyospálcán születtem, ott lettem igazolt labdarúgó, majd a gimnáziumi éveim alatt Kisvárdán futballoztam, Mezey György innen vitt el a BVSC-hez. Amikor az MTK trénere lett, én is vele mentem, az első évben bronzérmesek lettünk. Következett a sorkatonaság, majd miután leszereltem, az NB II-ben szereplő Nyíregyházához szerződtem. A szabolcsiakkal megnyertük a bajnokságot, én pedig gólkirályi címet szereztem. Nem náluk folytattam, hanem visszatértem a Hungária körútra, ahol tagja lehettem az 1986/1987-es szezonban Verebes József irányításával bajnoki címet nyert gárdának. Futballoztam még az NB I-ben Debrecenben és Vácott is, majd Ausztriában fejeztem be, aztán pedig elkezdődött az edzői pályafutásom.

– Edzőként is jelentős életút áll már ön mögött.
– A BVSC tartaléknál kezdtem, majd az MTK utánpótlásánál folytattam, később a fővárosi kék-fehéreknél létesítményvezető lettem, ekkor kapcsolódtam be a női szakágba. Nagyon szép emlékeim vannak, mert az MTK-s hölgyekkel zsinórban négyszer lettünk magyar bajnokok. 2006 és 2013 között voltam vezetőedző a Hungária körúton, közben 2008-ban kineveztek az U19-es válogatott szövetségi edzőjének is. Ezt a szerepkört 2013-tól már főállásban töltöttem be egészen a nyugdíjba vonulásomig. Papíron ugyan nyugdíjas lettem, de nem fordítottam hátat a sportágnak, mert az U15-ös és az U16-os válogatottak mentoraként ténykedtem tovább, amíg 2025 nyarán meg nem keresett az Astra HFC.

Egy év után lesz ismét az élvonal tagja a pink-fekete együttes
Egy év után lesz ismét az élvonal tagja a pink-fekete együttes

– Miként merült fel az ön személye, egyáltalán mi volt a klub elképzelése, elvárása a vezetőedzővel és csapatával szemben?
– A klub vezetőivel régi időkre nyúlik vissza a kapcsolatom, Király Biankával dolgoztam a válogatottnál és az ügyvezető igazgató, Dombó János is trénerkedett korábban a női csapatnál. Így megvolt a bizalom felém, a cél pedig egyértelműen az azonnali visszajutás volt az NB I-be.

– Az elvárásból valósággá vált, de hogyan jutott el a bajnoki címig az Astra?
– Az az igazság, hogy későn kapcsolódtam be a munkába, kevés volt az idő a bajnoki rajtig, de szerencsére ez az eredményeken nem látszott meg. Hat győzelemmel kezdtünk, majd következett az Eger elleni rangadó, amelyet rivális otthon 3–2-re megnyert. Ekkor lépéshátrányba kerültünk, az őszi idényt végül a második helyen zártuk. A téli átigazolási időszakban erősítettünk, egyre lendületesebbek lettünk, több nagykülönbségű győzelmet is arattunk, olykor kétszámjegyűeket. Amikor az utolsó előtti fordulóban, április 25-én az Egert fogadtuk, már a tabella élén álltunk, és miután 1–0-ra győztünk a rangadón, a pontelőnyünk behozhatatlanná vált.

Turtóczki Sándor elvégezte a rábízott feladatot
Turtóczki Sándor elvégezte a rábízott feladatot

– A mutatott teljesítmény alapján ki(ke)t emelne ki az aranyérmes gárdából? Mi várható a folytatásban?
– Ez a bajnoki cím az egész csapat sikere, nehéz lenne bárkit is kiemelni a játékosok közül, mert mindenki megtett mindent. Természetesen a következő szezont már az NB I-ben tölti az együttes, a klub vezetésének vannak még feladatai a nyáron, meg kell találni a helyszínt, ahol a hazai meccseit játssza a csapat, emellett néhány poszton szükséges az erősítés is.

Az Astra eredményei a 2025/2026-os szezonban a női NB II, Keleti csoportjában és a bajnokság végeredménye:
https://adatbank.mlsz.hu/club/65/0/31373/18/310754.html

Címlapfotó: Kirschner Kamilla (elöl) hat góllal járul hozzá az Astra bajnoki címéhez (forrás: Astra HFC facebook oldal)

Megosztás:

Friss hírek

Támogatás

Legyen részese ennek az egyedülálló sport újságnak és támogassa munkánkat!
Legfrissebb hírek
Hasonló hírek

Heti összefoglaló

Szeretne naprakész lenni a hét eseményeivel? Iratkozzon fel heti összefoglaló emailre!